ISPS Handa Chatham Cup R1 Results

The opening round of the ISPS Handa Chatham Cup kicked off today with games taking place all across the country.

Below are all the results and goal details.

Central / Capital Region

Red Sox Manawatu 3 (Liam Patterson 20’, Ryan Noble 35’, Brandon Jackson 43’)
Napier Marist 4 (Thomas Tidy 1’, own goal 9’, Josh Murphy 49’, Dylan DuRoss 67’)
HT: 3-2

Wanganui Athletic 3 (TBC)
New Plymouth Rangers 4 (TBC)
AET

Naenae 4 (Teah Hser 14’, Corban Sellwood 35’, Scott Stratford 45’, Michael Glass 70’)
Seatoun 1 (David Silva 87’)
HT: 3-0

Wainuiomata 0
Western Suburbs 7 (Ihaia Delaney 5’, 19’, 39’, Owen Parker-Price 42’, pen 56’, 63’, Ahmad Mohammadi 72’)
HT: 0-4

Stokes Valley 3 (Ben Hewitt 27’, Ryan Ellis 15’, Jake Philp 67’)
Tawa 4 (Mike Ramaekers 6’, pen 45’, 89’, Tom Hinder 43’)
HT: 2-3

Victoria University of Wellington 1 (Tom Parker 81’)
Stop Out 2 (Scott Henderson 76’, James Sharp 92’)
HT: 0-0

Petone 3 (Ben Feld 52’, Hayden Stuthridge 82’, Zach Watson 88’)
Lower Hutt City 1 (Jarred Cunniff 22’)
HT: 0-1

Upper Hutt City 1 (Josh Hinton 5’)
Kapiti Coast United 0
HT: 1-0

Brooklyn Northern United 1 (Catalin Borbath 80’)
North Wellington 4 (Kieran Cripps 15’, 18’, 47’, Sam Gillespie 88’)
HT: 0-2

Island Bay United 3 (James Nellaney 25’, Simon Gatward-Smith 50’, own goal 113’)
Waterside Karori 2 (Facundo Barbero 36’, 65’)
AET, HT: 1-1, FT: 2-2

Northern Region

Oratia United 4 (Mark Withers 3, Michael Graham)
Kiwi True Blues 1 (Michael Gray)
HT: 2-0

Hibiscus Coast 2 (Will Coy, Dan Cyra)
Papakura City 0
HT: 1-0

North Shore United 5 (Ross Langworthy, Dave Fahy 2, Seb Vanneste 2)
Metro 1 (Christian Kirenga)
HT: 2-0

Ranui Swanson 4 (TBC)
Auckland Wanderers 3 (TBC)
AET, FT: 2-2

Royal NZ Navy 1 (Daniel Wierenga)
Unimount Bohemian Celtic 4 (Constable 2, McLoughlin, Forsyth)
HT: 0-2

Norwest United 2 (Luke Cooper, Jon Allison)
Beachlands Maraetai 2 (Troy Cleave, Mark Giles)
AET, HT: 2-0
Beachlands Maraetai win 4-3 on penalties

Warkworth 1 (Adam Thomson)
Albany United 2 (TBC)
HT: 0-2

Franklin United 4 (Lindsay 2, Vukica, Abbott)
West Hamilton United 0
HT: 2-0

Lynn-Avon United 2 (Baden White, Jordan Higgins)
Te Atatu 0
HT: 1-0

Papatoetoe 1 (Toby Edwards)
Claudelands Rovers 4 (Marquez, Mas Manresa, Bussey, Kapa)
HT: 0-2

Ellerslie 1 (Andrew Wallace)
Melville United 3 (Liam Hayes, Stafford Dowling, Salah Biss)
HT: 1-1

Bucklands Beach 2 (Isaac Harraway 2)
Ngongotaha 4 (Alan Ferguson, Alexi Pinto 2, Harlem Simiona)
HT: 1-2

Manukau City 4 (Dan Frank, Andre Estay 3)
Kerikeri 2 (Adam Streamer 2)
HT: 2-1

Taupo 4 (Fin Smith 2, Joe O’Donoghue, Nick Field)
South Auckland Rangers 2 (TBC)

Waikato Unicol 3 (TBC)
Mt Albert Ponsonby 2 (Black, Konusi)
AET

Cambridge 2 (Sam Garmonsway, Tom Woutersen)
Western Springs 4 (Ian Sellars, Andrew Blake, Jake Mathews, Drew Farnsworth)
HT: 2-2

Matamata Swifts 6 (Walker, Masterson, West, Parsonage 2, Raynel)
Onehunga Mangere United 0
HT: 2-0

Waitemata vs Glen Eden Rangers
(Playing Saturday evening)

Mainland Region

Central Pirates 3 (Harrison Pine 51’, Sam Boyce 62’, Hamish Turner 68’)
Richmond Athletic 2 (Matt Payne, Lee Edmondson)
HT: 0-1

Ferrymead Bays 4 (Nikolai Molijn 70’, 86’, Mark Peers 40’, Geoff McIntyre 60’)
Selwyn United 1 (Dan Ede 90’+2’)
HT: 1-0

Cashmere Technical 3 (Stu Kelly 8’, Lyle Matthysen 18’, Tom Schwarz 88’)
Western 1 (Dorian Grault 90’+ 1’)
HT: 2-0

Nomads United 2 (Ryan Batty 49’, Andy Pitman 86’)
Christchurch United 1 (Henry Finnis 55’)
HT: 0-0

FC Twenty 11 2 (Jacob Richards pen 36’, Michael White 83’)
Coastal Spirit 4 (Rhys Williams 18’, Jordan Ball 29’, Guillermo Schumacher 60’, Ryan Stanley 73’)
HT: 1-1

Parklands United 1 (Kane Kilbride pen 120’+2’)
Halswell United 1 (Scott Palethorpe 104’
AET, FT: 0-0
Parklands United win 4-3 on penalties

Waimak United 1 (Hayden Sword)
Universities 3 (Caleb Baker, Harrison Bowman, Gabrielle Granello)
HT: 0-0

Southern Region

Grant Braes 1 (Luke Mitchell 8’)
Caversham 3 (Ben Wade 9’, Jared Grove 32’, Ryan Fleming 51’)
HT: 1-2

West End 5 (Daniel Campbell 36’, 66’, 88’, Raul Atenas 11’, Tyler Cox 71’)
Queens Park 2 (Matthew Burgess 20’, Michael England 43’)
HT: 2-2

Gore Wanderers 2 (Frank De Jong 21’, Jack Boland 80’)
Otago University 4 (Dom Scahill 65’, 90’+2’, Jamie Leith 59’, Ben Horton 67’)
HT: 1-0

Green Island 12 (Max Johnston 41’, 45’+1’, 76’, 77’, 85’), Matt Brazier (3’, 44’, 74’), Finn Kelly (26’, 90’+1’), Tom Milton 47’, Tyler McCallion 60’)
Waihopai 0
HT: 5-0

Roslyn Waikari 6 (Ben Kiore 70’, 72’, Liam Sercombe 19’, Nathan Wilkie 39’, Tennessee Kinghorn 64’, Reid Hulleman 90’+1’)
Thistle (Invercargill) 0
HT: 2-0

Queenstown Rovers 7 (Elliot Gardner 40’, 45’, 90’+1’, Petr Seda 12’, 48’, Daniel De Souza 33’, Jan Kumar 82’)
Mornington 0
HT: 4-0

Dunedin Technical 6 (Kalib Bouma-Tucker 22’, 72’, Tom Peterson 5’, Michael Neaverson 21’, George McCall 31’, Cam Higgins 57’)
Melchester Rovers 0
HT: 4-0

Northern 7 (Ryan Hawken 40’, 49’, Harry Fraser 17’, Tom Simpson 23’, David Henderson 59’, Lathin Greig 72’, En Watanabe 88’)
Old Boys 2 (James Tucker 9’, Mani Gill 78’)
HT: 3-1